VILÍN- HAMAMELIS

VILÍN- HAMAMELIS

Přes léto nenápadný keř, trochu připomínající lísku. Podzim však jeho listy zbarvuje do pastelových barev. Od žluté, přes oranžovou až k červené. To nejlepší, čím nás tato rostlina hodlá překvapit však přichází mezi lednem a březnem. V době zasněžených strání, když poleví mrazy a teploty se vyšplhají k nule rozkvétají vilíny.

   Tyto úžasné keře, které jsme dříve obdivovali v zámeckých zahradách a parcích by dnes určitě měli být nedílnou součástí každé okrasné zahrady.Nejpěstovanější jsou čtyři základní druhy. Dva ze Severní Ameriky a dva z východní Asie.

   Americký Vilín viržinský (Hamamelis virginiana) jako jediný kvete na podzim. Tento vysoký keř nebo i malý stromek dorůstá výšky 3-5 metrů, v domovině i 10m.

   Vilín jarní (Hamamelis vernalis) je druhým zástupcem amerického kontinentu. Jak sám název napovídá, jeho vonné květy se objevují brzy na jaře.Dorůstá výšky okolo dvou metrů.

   Vilín japonský (Hamamelis japonica) je prvním asijským zástupcem. I tento dokáže dorůst výšky pěti metrů a do šířky ještě víc. Zrovna v této době u nás kvete Hamamelis japonica 'Zuccariana', který můžete vidět na jedné z fotografií.

   Čtvrtým základním druhem je 3-5 metrů vysoký Vilín měkký (Hamamelis mollis), kvetoucí opět v zimě nebo v předjaří.

   Nejpěstovanějším a zároveň nejoblíbenějším se stal kříženec Vilínu měkkého a japonského, Vilín prostřední (Hamamelis x intermedia). 2-4 metry vysoký keř, nabízející nejširší barevnou škálu kultivarů. Odstíny žluté, oranžové i červené pěkně kontrastují se zelenou barvou jehličnanů, různě barevnou fasádou, ale hlavně ze sněhovou barvou zimy.

   Všechny tyto druhy jsou poměrně nenáročné a v našich podmínkách mrazuvzdorné keře. Půdu mají rádi středně vlhkou, propustnou a slabě kyselou. V zásaditých a sušších se jim daří hůře. To však můžeme ovlivnit přidáním rašeliny a občasnou zálivkou. Má rád slunce, ale ani polostínem nepohrdne. Čím světlejší stanoviště, tím více květů a zářivější barvy listů na podzim. Řez mu příliš nesvědčí, proto jej raději omezíme jen na odstranění suchých větví.

   Vilíny slouží nejen pro potěchu oka, ale i těla. Výtažek z listů a kůry je dnes běžně používán nejen ve farmacii, ale i v kosmetice. Většina kultivarů půvabně voní. Využívá se toho při výrobě dámských i pánských parfémů. Za zmínku stojí také plody. Jsou to dřevnaté tobolky, které se i s větvemi používají ve vazačství.

   Co říci na závěr? Málo co potěší tak, jako pohled na nádherně rozkvetlý keř uprostřed zimy. Jsou to praví poslové jara.