Hrušeň Vrbolistá Pendula, okrasná hrušeň do malé zahrady

Hrušeň Vrbolistá Pendula, okrasná hrušeň do malé zahrady

Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) je keřovitá rostlina nebo malý strom, pocházející z oblasti Střední Asie. Má úzké, střídavé listy s vroubkovanými okraji, které připomínají listy vrb. Květy jsou bílé nebo narůžovělé a tvoří nápadné květenství. Plody jsou malé, tvrdé a nejedlé hrušky, které jsou oblíbené jako dekorační plody.

Hrušeň vrbolistá je velmi odolná a nenáročná rostlina, která se dobře adaptuje na různé půdní a klimatické podmínky. Vysazuje se jako okrasná rostlina, zejména díky svému dekorativnímu vzhledu a nenáročnosti na péči. Je vhodná do menších zahrad a na okraje trávníků a parků.

 • Nároky na slunce: Ano
 • Kvete v měsících: od května celoročně
 • Mrazuvzdornost: - 23°C
 • Barva listů: stříbrně zelená
 • Barva květu: bílá
 • Barva plodu: zelená
 • Výška v dospělosti: 5 metrů

Hrušeň vrbolistá Pendula

Hrušeň vrbolistá Pendula je odrůda hrušně vrbolisté, která má sloupovitý, částečně převislý růst. Strom dosahuje výšky kolem 3-4 metrů a šířky pouze 1-2 metry. Květy jsou bílé a objevují se v dubnu a květnu. Plody jsou středně velké, zelenožluté, sladké a šťavnaté.

Hrušeň vrbolistá Pendula je vhodná pro menší zahrady a parky, kde máte i další zakrslé ovocné stromy. Díky svému sloupovitému růstu je ideální pro výsadbu na omezeném prostoru, například u domu, na terase nebo balkoně. Je to také vhodná odrůda pro výsadbu ve skupinách nebo jako solitéra.

Hrušeň vrbolistá Pendula je poměrně nenáročná na pěstování a má dobrou odolnost proti mrazu a některým chorobám. Doporučuje se ji sázet na slunné a chráněné místo s dobře propustnou půdou. Pro zajištění optimálního růstu a plodnosti je důležité pravidelné hnojení a zálivka.

Hrušeň vrbolistá Pendula může být považována za okrasnou hrušeň, protože se často vysazuje pro svůj dekorativní vzhled.

Hrušeň vrbolistá Pendula se v botanické nomenklatuře nazývá Pyrus communis Pendula.

Okrasná hrušeň

Okrasná hrušeň je odrůda hrušně, která se pěstuje pro své dekorativní květy, listy a plody. Tato hrušeň se často vysazuje jako okrasný strom v zahradách, parcích a veřejných prostranstvích.

Mezi nejznámější odrůdy okrasné hrušně patří 'Pražská', 'Chanticleer', 'Redspire' a 'Bradford'. Tyto odrůdy mají výrazné květy, které se objevují na jaře a vytvářejí nádherný závoj bílých nebo růžových květů. Listy okrasné hrušně jsou také atraktivní, často mají pestrou barvu a vytvářejí pěkný kontrast s květy.

Okrasná hrušeň produkuje i malé plody, ale nejsou určené k jídlu. Tyto plody jsou spíše ozdobné, jsou drobné, tvrdé a mají zelenou barvu.

Okrasná hrušeň je poměrně nenáročná na pěstování, ale vyžaduje slunné a chráněné stanoviště. Doporučuje se také pravidelné hnojení a zálivka, aby strom měl optimální růst a krásné květy a listy.

Doporučení při pěstování hrušně vrbolisté

 1. Stanoviště: Hrušeň vrbolistá preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Měla by být chráněna před větrem.

 2. Přistání: Při sázení hrušně vrbolisté je důležité dodržovat správnou vzdálenost mezi rostlinami (asi 2,5 až 3 metry).

 3. Zálivka: Hrušeň vrbolistá potřebuje pravidelnou zálivku během suchých období, zejména v prvních letech po výsadbě.

 4. Hnojení: Doporučuje se pravidelné hnojení organickými hnojivy.

 5. Řez: Hrušeň vrbolistá se řezá na jaře. Odstraňují se slabé, poškozené a vnitřní větve a vytváří se rovnoměrný, dobře větvící se strom.

 6. Ochrana proti škůdcům a chorobám: Hrušeň vrbolistá není náchylná k mnoha chorobám a škůdcům, ale je důležité pravidelně sledovat její zdravotní stav a v případě potřeby ji ošetřit.

 7. Sklizeň: Plody hrušně vrbolisté dozrávají v srpnu a září. Jsou tvrdé a nejedlé, ale jsou velmi dekorativní a mohou se používat jako ozdoba.

Hrušeň Vrbolistá: cena a prodej

Cena hrušně vrbolisté může být různá v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou odrůda, velikost a zralost stromu, místo nákupu a další faktory. V obecnosti však hrušeň vrbolistá není mezi ovocnými stromy nejdražší.

Ceny se mohou lišit v závislosti na lokalitě a období, ale v průměru lze očekávat ceny od 300 do 1000 Kč za sazenici. Samozřejmě, pokud si chcete koupit starší strom, může být cena vyšší.

Cena za strom hrušně vrbolisté může dosahovat až 40 tisíc korun.

Nezapomeňte, že při pěstování hrušně vrbolisté budete potřebovat i další náklady na péči, jako jsou hnojení, zálivka, ochrana proti škůdcům a chorobám a další náklady.