Zakrslé ovocné stromy do zahrady

Zakrslé ovocné stromy do zahrady

Zakrslé ovocné stromy jsou ideální pro ty, kteří chtějí pěstovat ovoce, ale nemají dostatek prostoru pro velké stromy. Tyto odrůdy mají menší korunu, takže jsou snadněji ovladatelné a lze je snáze udržovat. Navíc, některé z těchto odrůd jsou velmi dekorativní, s krásnými květy na jaře a okrasným ovocem.

Zakrslé ovocné stromy jsou k dispozici v mnoha odrůdách, včetně jabloní, hrušní, meruněk, broskvoní, švestek a třešní. Některé z těchto odrůd jsou samosprašné, což znamená, že mohou nést ovoce i bez opylovače, ale většinou je lepší mít v blízkosti opylovačové stromy pro lepší výnos a kvalitu plodů.

Pěstování zakrslých ovocných stromů vyžaduje správnou péči, jako jsou pravidelné zálivky, hnojení a řez. Je také důležité zajistit, aby byly stromy vystaveny dostatečnému slunečnímu svitu a chránit je před mrazem v zimě. Pokud budou dodrženy správné postupy, zakrslé ovocné stromy mohou být zdrojem chutného ovoce po mnoho let.

Nejčastější zakrslé ovocné stromy do zahrady

 1. Zakrslé jabloně - například odrůdy Golden Delicious, Jonagold nebo Granny Smith. Tyto stromy vytvářejí krásné květy na jaře a produkují sladká a šťavnatá jablka na podzim.

 2. Zakrslé hrušně - například odrůdy Conference, Doyenne du Comice nebo Beurré Hardy. Tyto stromy mají také dekorativní květy a plodí sladké a šťavnaté hrušky na podzim.

 3. Zakrslé třešně - například odrůdy Stella, Lapins nebo Sunburst. Tyto stromy mají bohatou úrodu sladkých třešní na jaře.

 4. Zakrslé broskvoně - například odrůdy Early Golden nebo Redhaven. Tyto stromy produkují sladké a aromatické plody na konci léta.

 5. Zakrslé meruňky - například odrůdy Compacta nebo Tomcot. Tyto stromy mají sladké a šťavnaté plody, které zrají v červenci.

Tyto odrůdy jsou populární díky své schopnosti růst na menším prostoru, což je ideální pro malé zahrady nebo pro pěstování v nádobách na terase. Většina z nich také vyžaduje méně řezu a údržby než tradiční ovocné stromy, což je další výhoda pro zahrádkáře s omezeným časem nebo zkušenostmi.

Zakrslé jabloně

Zakrslé jabloně jsou populární odrůdy jabloní, které jsou pěstovány pro jejich schopnost růst na menším prostoru než tradiční jabloně. Tyto stromy dosahují výšky zhruba 2-3 metry a mají menší korunu, což je ideální pro zahrady s omezeným prostorem nebo pro pěstování v nádobách na terase.

Mezi nejpopulárnější odrůdy zakrslých jablek patří Golden Delicious, Jonagold, Granny Smith, Gala, Redlove, Pinova a další. Tyto odrůdy mají různé vlastnosti, včetně chuti, barvy a velikosti plodů, a mohou být použity k vaření, pečení, přípravě džusů nebo k jídlu syrových.

Zakrslé jabloně vyžadují podobné podmínky jako tradiční jabloně, tedy slunečné stanoviště, dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku. Musí být také ošetřovány proti škůdcům a chorobám, jako jsou například mšice, strupovitost jabloní nebo plíseň padlí. Řez zakrslých jabloní je také důležitý, aby se udržela jejich kompaktní forma a podpořila produkce ovoce.

Zakrslé jabloně jsou skvělou volbou pro zahrádkáře s menší zahradou nebo pro ty, kteří chtějí pěstovat ovoce v nádobách na terase nebo balkoně. Jsou snadno dostupné v zahradnických centrech a odrůdy lze vybírat podle požadované chuti, velikosti plodů a dalších vlastností.

Jak pěstovat zakrslé ovocné stromy

Pěstování zakrslých ovocných stromů je podobné pěstování tradičních stromů, ale některé kroky jsou specifické pro tuto odrůdu stromů. Následující jsou základní kroky pro pěstování zakrslých ovocných stromů:

 1. Vyberte vhodné místo pro strom - Zakrslé ovocné stromy vyžadují slunné a dobře odvodněné místo. Zemina by měla být dobře zpracovaná a obsahovat dostatek živin. Pokud je vaše půda špatná, můžete ji obohatit hnojem nebo kompostem.

 2. Vyberte vhodnou odrůdu - Existuje mnoho různých odrůd zakrslých ovocných stromů, každá s různými požadavky na růst a péči. Zvolte odrůdu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a podmínkám vaší zahrady.

 3. Sázení stromu - Sazenice zakrslých ovocných stromů by měly být umístěny do dostatečně velkého a dobře propracovaného otvoru, aby se zlepšila odvodnění. Strom by měl být zasazen tak hluboko, aby byly kořeny zcela pokryty zeminou a měly dostatek místa pro růst.

 4. Zálivka - Ovocné stromky by měly být zalévány pravidelně, zvláště v období sucha. Voda by měla proniknout hluboko do země a dostat se k kořenům stromu.

 5. Hnojení - Zakrslé stromy potřebují pravidelné hnojení, aby mohly dobře růst a produkovat ovoce. Hnojivo by mělo být aplikováno na jaře a na konci léta.

 6. Řezání - Vyžadují řezání, aby se udržely ve správné velikosti a tvaru a aby se zlepšil výnos. Řezání by mělo být prováděno na jaře nebo na podzim.

 7. Ochrana proti škůdcům a nemocem - Jsou náchylné k infekcím škůdci a chorobami. Je důležité strom pravidelně kontrolovat a případně aplikovat prostředky na ochranu stromu proti škůdcům a chorobám.

Sloupovité ovocné stromy

Sloupovité a zakrslé ovocné stromy jsou speciální typy ovocných stromů, které jsou ideální pro pěstování v menších zahradách nebo dokonce v nádobách na terase.

Sloupovité ovocné stromy mají užší a vzpřímenou korunu a rostou převážně vertikálně, což znamená, že zabírají méně místa. Mezi nejčastější sloupovité ovocné stromy patří sloupovité jabloně, hrušně a třešně. Tyto stromy se hodí pro malé zahrady a jsou snadno přístupné pro sběr ovoce.

Jedním z nejoblíbenějších je okrasná hrušeň vrbolistá Pendula.

Výhody sloupovitých stromků

 1. Vertikální růst - Sloupovité ovocné stromy rostou vertikálně a mají menší šířku než zakrslé ovocné stromy. To znamená, že zabírají méně místa v zahradě, což je vhodné pro malé prostory.

 2. Větší výnos - Sloupovité ovocné stromy mohou produkovat větší výnos ovoce na jednotku plochy, než zakrslé ovocné stromy, protože mají větší počet větví, které jsou umístěny blíže k hlavnímu kmenu.

 3. Menší potřeba pro řezání - Sloupovité ovocné stromy jsou navrženy tak, aby měly přirozený sloupovitý tvar, což snižuje potřebu pravidelného řezání a tvarování, které jsou nutné pro zakrslé ovocné stromy.

 4. Snazší sklizeň - Sloupovité ovocné stromy jsou obvykle menší a mají menší výšku, což usnadňuje sklizeň ovoce, zejména na horních větvích.

 5. Estetika - Sloupovité ovocné stromy mají krásný vzhled a mohou být dekorativní prvkem zahrady. Navíc jsou k dispozici různé odrůdy sloupovitých ovocných stromů, které nabízejí různé barvy květů a ovoce, což umožňuje výběr stromu, který nejlépe ladí s celkovým vzhledem zahrady.

Zakrslé ovocné stromy vs. malé ovocné stromy

Zakrslé a malé ovocné stromy jsou podobné, ale existují určité rozdíly mezi nimi. Zde jsou některé z hlavních rozdílů:

 1. Velikost - Zakrslé ovocné stromy jsou speciálně vyšlechtěné pro malou velikost a dosahují výšky kolem 2-3 metrů. Na druhé straně, malé ovocné stromy mohou být jakékoli odrůdy ovocných stromů, ale jsou udržovány v malé velikosti pomocí pravidelného řezání a omezení růstu. Mohou mít stejnou výšku jako zakrslé ovocné stromy, ale některé mohou být větší.

 2. Plodnost - Zakrslé ovocné stromy mohou mít menší plody, ale obvykle jsou plodné a mohou produkovat stejně nebo více ovoce než větší stromy. Na druhé straně, malé ovocné stromy mohou mít menší počet plodů, ale mohou být větší a sladší.

 3. Péče - Zakrslé ovocné stromy jsou obecně snadnější na péči, protože jsou speciálně navrženy pro malé prostory a nemusí být tak často řezány. Malé ovocné stromy vyžadují pravidelné řezání a další údržbu, aby se udržely v malé velikosti.

 4. Využití prostoru - Zakrslé ovocné stromy jsou ideální pro menší zahrady, terasy a balkony, kde není mnoho prostoru pro větší stromy. Malé ovocné stromy mohou být také použity pro malé prostory, ale jsou také vhodné pro větší zahrady, kde mohou být vysázeny v řadách nebo v různých oblastech zahrady.

Prodej zakrslých ovocných stromů

V případě zájmu o zakrslé ovocné stromy nás neváhejte kontaktovat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů, dle platné legislativy. Více info ZDE:

Opište kontrolní text

(opište text z obrázku)

* - takto označené položky je nutné vyplnit